Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20C-113-C2-R0
ATS-20C-113-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20C-113-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-20C-113-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20C-113-C2-R0
QUANTITY
ATS-20C-113-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20C-113-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20C-113-C2-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow11.79°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20C-113-C2-R0
Related LinksATS-20C-, ATS-20C-113-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20C-113-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20C-113-C2-R0
POST BINDING STD HEAD 10/32 RED datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,YEL,ENHCD,C5 datasheet.pdf
RES 113 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 294 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSI GAUG 3.3V SMT datasheet.pdf