Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20C-183-C1-R0
ATS-20C-183-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20C-183-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-20C-183-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20C-183-C1-R0
QUANTITY
ATS-20C-183-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20C-183-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20C-183-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.34°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20C-183-C1-R0
Related LinksATS-20C-, ATS-20C-183-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20C-183-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20C-183-C1-R0
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 28HTSSOP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CHAN SRL 24SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.375V SOT143 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 8.66"LX4.72"W datasheet.pdf
INSERT MALE 6POS+1GND SCREW datasheet.pdf
CONN TERM BLK CVR 40POS datasheet.pdf