Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20D-09-C2-R0
ATS-20D-09-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20D-09-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-20D-09-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20D-09-C2-R0
QUANTITY
ATS-20D-09-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20D-09-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20D-09-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.58°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20D-09-C2-R0
Related LinksATS-20D-, ATS-20D-09-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20D-09-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20D-09-C2-R0
RES SMD 24K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC SMA datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.333GHZ 1023BGA datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf