Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20D-170-C1-R0
ATS-20D-170-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20D-170-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-20D-170-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20D-170-C1-R0
QUANTITY
ATS-20D-170-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20D-170-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20D-170-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.02°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20D-170-C1-R0
Related LinksATS-20D-, ATS-20D-170-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20D-170-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20D-170-C1-R0
FILTER LINE 6.8MH 1.2A TYPE 450 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT SKT datasheet.pdf
OSC XO 210.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
ADAPTER IECUBE SPACE datasheet.pdf
CAP CER 5.2PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf