Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20D-171-C3-R0
ATS-20D-171-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20D-171-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-20D-171-C3-R0.pdf
Availability of ATS-20D-171-C3-R0
QUANTITY
ATS-20D-171-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20D-171-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20D-171-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.52°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20D-171-C3-R0
Related LinksATS-20D-, ATS-20D-171-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20D-171-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-20D-171-C3-R0
SW SIM ROLLER SPDT 10A PCB 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
INSERT MALE 16POS+1GND CLAMP datasheet.pdf
FIXED IND 6.1UH 8.3A 9.8 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 40MA 105 OHM TH datasheet.pdf