Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20D-172-C1-R0
ATS-20D-172-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20D-172-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-20D-172-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20D-172-C1-R0
QUANTITY
ATS-20D-172-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20D-172-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20D-172-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.71°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20D-172-C1-R0
Related LinksATS-20D-, ATS-20D-172-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20D-172-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20D-172-C1-R0
IC ADC SIGNAL COND 3/5V 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC COMP TTL/CMOS 1CHAN SC70-6 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD HI SIDE 24-QFN datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
RES 65.7 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER R/A TIN 20POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT datasheet.pdf