Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20D-29-C1-R0
ATS-20D-29-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20D-29-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 70X70X20MM XCUT
Datasheet Download
ATS-20D-29-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20D-29-C1-R0
QUANTITY
ATS-20D-29-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20D-29-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20D-29-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length2.756" (70.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.56°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20D-29-C1-R0
Related LinksATS-20D-, ATS-20D-29-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20D-29-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20D-29-C1-R0
CONVERT DC/DC 0.75 5.5V @ 5A SMD datasheet.pdf