Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20D-29-C3-R0
ATS-20D-29-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20D-29-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-20D-29-C3-R0.pdf
Availability of ATS-20D-29-C3-R0
QUANTITY
ATS-20D-29-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20D-29-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20D-29-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.756" (70.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.61°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20D-29-C3-R0
Related LinksATS-20D-, ATS-20D-29-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20D-29-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-20D-29-C3-R0
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
SIDACTOR BI 25V 150A TO-92 datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS62290-279 datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 550MA 712 MOHM datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf