Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20D-50-C3-R0
ATS-20D-50-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20D-50-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-20D-50-C3-R0.pdf
Availability of ATS-20D-50-C3-R0
QUANTITY
ATS-20D-50-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20D-50-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20D-50-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow19.22°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20D-50-C3-R0
Related LinksATS-20D-, ATS-20D-50-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20D-50-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-20D-50-C3-R0
CONN HEADER .100 SINGL STR 10POS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS IN LINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RECPT 120POS SMD GOLD datasheet.pdf
13W FTB HNDLMP GFCI PLG 25'CRD datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 15W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE XLR 3POS SLDR datasheet.pdf
FUSE 12KV 2A 8" datasheet.pdf