Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20D-63-C2-R0
ATS-20D-63-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20D-63-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-20D-63-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20D-63-C2-R0
QUANTITY
ATS-20D-63-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20D-63-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20D-63-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow12.32°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20D-63-C2-R0
Related LinksATS-20D-, ATS-20D-63-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20D-63-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20D-63-C2-R0
IC OFFLINE SWIT HV 8SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5A 4.75-30VIN 1.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 1200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf