Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20E-04-C1-R0
ATS-20E-04-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20E-04-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X20MM XCUT
Datasheet Download
ATS-20E-04-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20E-04-C1-R0
QUANTITY
ATS-20E-04-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20E-04-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20E-04-C1-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow11.55°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20E-04-C1-R0
Related LinksATS-20E-, ATS-20E-04-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20E-04-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20E-04-C1-R0
CONN RCPT HOUSING 6POS D-3500 datasheet.pdf
BOARD DAUGHTER FOR LM3S301 KIT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS W/PIN WATERPROOF datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 3.12A BRICK datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 275V RADIAL datasheet.pdf