Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20E-106-C1-R1
ATS-20E-106-C1-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20E-106-C1-R1
Brief Description
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT
Datasheet Download
ATS-20E-106-C1-R1.pdf
Availability of ATS-20E-106-C1-R1
QUANTITY
ATS-20E-106-C1-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20E-106-C1-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-20E-106-C1-R1
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow26.57°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20E-106-C1-R1
Related LinksATS-20E-, ATS-20E-106-C1-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20E-106-C1-R1 Details Description
Related parts for ATS-20E-106-C1-R1
LED 5MM VERT HIEFF TINT GRN PCMT datasheet.pdf
IC REG BST 4.25V 0.7A SYNC 9WLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 715MA 240 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
2.0" RED REFLECTIVE VINYL 250'/R datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO RLLR LVR datasheet.pdf