Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20E-135-C1-R0
ATS-20E-135-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20E-135-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 70X70X20MM XCUT
Datasheet Download
ATS-20E-135-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20E-135-C1-R0
QUANTITY
ATS-20E-135-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20E-135-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20E-135-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.756" (70.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow2.99°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20E-135-C1-R0
Related LinksATS-20E-, ATS-20E-135-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20E-135-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20E-135-C1-R0
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 6PS 22AWG .156 TIN datasheet.pdf
VARIOFACE MODULE TERM BLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 102MA 9.5 OHM datasheet.pdf
Crystal 9.8304MHz 30ppm 20pF 35 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 28QFN datasheet.pdf
RES SMD 988 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 90D SOL datasheet.pdf
4,7UF 250V 8X11,5 datasheet.pdf