Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20E-175-C2-R0
ATS-20E-175-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20E-175-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-20E-175-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20E-175-C2-R0
QUANTITY
ATS-20E-175-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20E-175-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20E-175-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow13.52°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20E-175-C2-R0
Related LinksATS-20E-, ATS-20E-175-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20E-175-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20E-175-C2-R0
FIXED IND 330UH 1.7A 510 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 75K OHM 5% AXL datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN TERM BLK 2POS 5.08MM ANGLED datasheet.pdf
SR BTS CB FT J 4 ASY datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
FUSE 20A 440V AC BS88 datasheet.pdf