Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20E-183-C1-R0
ATS-20E-183-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20E-183-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-20E-183-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20E-183-C1-R0
QUANTITY
ATS-20E-183-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20E-183-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20E-183-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.34°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20E-183-C1-R0
Related LinksATS-20E-, ATS-20E-183-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20E-183-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20E-183-C1-R0
CONN HEADER 100POS W/O POST SMD datasheet.pdf
CABLE ASSM .05" 50PS SGL END 12" datasheet.pdf
VARISTOR 900V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 28 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
IC SRAM 144MBIT 550MHZ 165FBGA datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
DSUB 37 F PCB R/A MACH G ZINC datasheet.pdf
CONN 7/8" MALE 4POS datasheet.pdf