Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20E-189-C1-R0
ATS-20E-189-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20E-189-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-20E-189-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20E-189-C1-R0
QUANTITY
ATS-20E-189-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20E-189-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20E-189-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.72°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20E-189-C1-R0
Related LinksATS-20E-, ATS-20E-189-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20E-189-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20E-189-C1-R0
DIODE ZENER 8.7V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 250V X7R 2220 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.3V 35MA SOT89-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC MPU SITARA 375MHZ 361NFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 24POS ORG datasheet.pdf