Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20E-189-C1-R0
ATS-20E-189-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20E-189-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-20E-189-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20E-189-C1-R0
QUANTITY
ATS-20E-189-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20E-189-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20E-189-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.72°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20E-189-C1-R0
Related LinksATS-20E-, ATS-20E-189-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20E-189-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20E-189-C1-R0
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 10A TO-220AB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-17 AWG 0.315" (8.00mm) Crimp datasheet.pdf
LCD FFSTN 192X64 RS232 BLU/WHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf