Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20E-65-C3-R0
ATS-20E-65-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20E-65-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-20E-65-C3-R0.pdf
Availability of ATS-20E-65-C3-R0
QUANTITY
ATS-20E-65-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20E-65-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20E-65-C3-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.4°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20E-65-C3-R0
Related LinksATS-20E-, ATS-20E-65-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20E-65-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-20E-65-C3-R0
IC OSC PROG TIMER 100KHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 20V 20% 0805 datasheet.pdf
IC DCODER/DMUX DUAL 2-4 16-TSSOP datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 3.9W 12V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 2.17A 280 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PREMOFLEX 1 JMPR 51LGT TYPE A 23 datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 500MW SOD80 datasheet.pdf