Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20E-72-C3-R0
ATS-20E-72-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20E-72-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-20E-72-C3-R0.pdf
Availability of ATS-20E-72-C3-R0
QUANTITY
ATS-20E-72-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20E-72-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20E-72-C3-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.19°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20E-72-C3-R0
Related LinksATS-20E-, ATS-20E-72-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20E-72-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-20E-72-C3-R0
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 9A LS 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 20UH 11.4A 11 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
3 PH N4K POWER ANALYZER W/54/IFC datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf