Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20E-75-C2-R0
ATS-20E-75-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20E-75-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-20E-75-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20E-75-C2-R0
QUANTITY
ATS-20E-75-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20E-75-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20E-75-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.02°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20E-75-C2-R0
Related LinksATS-20E-, ATS-20E-75-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20E-75-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20E-75-C2-R0
CONN DIN RECPT VERTICAL PCB 8P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10TDFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf