Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20F-58-C1-R0
ATS-20F-58-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20F-58-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-20F-58-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20F-58-C1-R0
QUANTITY
ATS-20F-58-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20F-58-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20F-58-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.08°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20F-58-C1-R0
Related LinksATS-20F-, ATS-20F-58-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20F-58-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20F-58-C1-R0
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
HEADER .050" GRID R/A SIP 50POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.91UF 2% 160VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
LCKNUT - 1/4 MAX-LOC USE30-1233 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR PI7C9X760 datasheet.pdf
762 TB SOC VER W/LAT 3/T datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.0056UF RADIAL datasheet.pdf