Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20G-112-C1-R1
ATS-20G-112-C1-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20G-112-C1-R1
Brief Description
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT
Datasheet Download
ATS-20G-112-C1-R1.pdf
Availability of ATS-20G-112-C1-R1
QUANTITY
ATS-20G-112-C1-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20G-112-C1-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-20G-112-C1-R1
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow26.29°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20G-112-C1-R1
Related LinksATS-20G-, ATS-20G-112-C1-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20G-112-C1-R1 Details Description
Related parts for ATS-20G-112-C1-R1
CONN HEADER 42POS DUAL .100 TIN datasheet.pdf
IC BUFFER TRPL NON-INV 8TSSOP datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 20V 7.30A STRAP datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 11.94MM datasheet.pdf
RES 15.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK 4PCIE GEN3 24TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
IC TXRX RS-485 HS 3.3V 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf