Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20G-115-C1-R0
ATS-20G-115-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20G-115-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X20MM XCUT
Datasheet Download
ATS-20G-115-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20G-115-C1-R0
QUANTITY
ATS-20G-115-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20G-115-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20G-115-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.31°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20G-115-C1-R0
Related LinksATS-20G-, ATS-20G-115-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20G-115-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20G-115-C1-R0
RES ARRAY 8 RES 100 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 60A 10-POLARPAK datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 15-D SLVR datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf