Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20G-150-C2-R0
ATS-20G-150-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20G-150-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-20G-150-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20G-150-C2-R0
QUANTITY
ATS-20G-150-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20G-150-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20G-150-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.82°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20G-150-C2-R0
Related LinksATS-20G-, ATS-20G-150-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20G-150-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20G-150-C2-R0
CONV DC/DC OPN FRM 5V OUT 100W datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN DSUB PLUG 3W3 HSG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf