Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20G-171-C2-R0
ATS-20G-171-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20G-171-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-20G-171-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20G-171-C2-R0
QUANTITY
ATS-20G-171-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20G-171-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20G-171-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.33°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20G-171-C2-R0
Related LinksATS-20G-, ATS-20G-171-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20G-171-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20G-171-C2-R0
CONN RCPT HSNG 1POS .187 TAB datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 64FBGA datasheet.pdf
LED ASSY VERT 5MM SUP RED 660NM datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 3X72" A CRS datasheet.pdf
CONN SPRING 44POS DUAL SMD datasheet.pdf
SGE1510-2-0910A-2000C datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
IC DDR3 4GB 96BGA datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 6.3V X6S 0201 datasheet.pdf