Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20G-51-C3-R0
ATS-20G-51-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20G-51-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-20G-51-C3-R0.pdf
Availability of ATS-20G-51-C3-R0
QUANTITY
ATS-20G-51-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20G-51-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20G-51-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow14.22°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20G-51-C3-R0
Related LinksATS-20G-, ATS-20G-51-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20G-51-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-20G-51-C3-R0
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIE SET (5) AVIK 22-14 AWG MMT datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 22 OHM 14DIP datasheet.pdf
PMI BASE 1 INCAND S-6 CNDLBR QC datasheet.pdf
RES 349.65K OHM 0.6W 0.02% RAD datasheet.pdf
SOLDER-MATE 1LB SOLDER DISPENSER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf