Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20H-08-C1-R0
ATS-20H-08-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20H-08-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X15MM XCUT
Datasheet Download
ATS-20H-08-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20H-08-C1-R0
QUANTITY
ATS-20H-08-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20H-08-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20H-08-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow14.59°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20H-08-C1-R0
Related LinksATS-20H-, ATS-20H-08-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20H-08-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20H-08-C1-R0
RES SMD 0.039 OHM 1% 1/2W 1812 datasheet.pdf
COMPUTER SNGL BRD BL2500 44.2MHZ datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 3% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 407 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 4SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf