Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20H-138-C3-R0
ATS-20H-138-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20H-138-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-20H-138-C3-R0.pdf
Availability of ATS-20H-138-C3-R0
QUANTITY
ATS-20H-138-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20H-138-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20H-138-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow12.46°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20H-138-C3-R0
Related LinksATS-20H-, ATS-20H-138-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20H-138-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-20H-138-C3-R0
SIDACTOR 2CH 220/440V 250A TO220 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS R/A 2MM GOLD datasheet.pdf
BLADE SET TORX W/POUCH 5PC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
600 DIP HDR COINED CONTACTS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf