Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20H-25-C3-R0
ATS-20H-25-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20H-25-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-20H-25-C3-R0.pdf
Availability of ATS-20H-25-C3-R0
QUANTITY
ATS-20H-25-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20H-25-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20H-25-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.32°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20H-25-C3-R0
Related LinksATS-20H-, ATS-20H-25-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20H-25-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-20H-25-C3-R0
TRANS NPN 16V 0.5A TO-126 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 400MA 860 MOHM datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GREEN/YELLOW/RED datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 18 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
52N ACT SW-83118-19-20 R=36 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 9C S 36" WHT JACKS NI datasheet.pdf