Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20H-68-C1-R0
ATS-20H-68-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20H-68-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-20H-68-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20H-68-C1-R0
QUANTITY
ATS-20H-68-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20H-68-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20H-68-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.29°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20H-68-C1-R0
Related LinksATS-20H-, ATS-20H-68-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20H-68-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20H-68-C1-R0
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC IF RCVR 11BIT 200MSPS 144BGA datasheet.pdf
C/A,1.8MM,ZIP RIS,LC-LC(XG) datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 4P4C SHIELDED datasheet.pdf
RES 40K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
LED XBD GREEN 528NM 107LM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 120000UF 50V SCREW datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf