Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-21E-25-C1-R0
ATS-21E-25-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-21E-25-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT
Datasheet Download
ATS-21E-25-C1-R0.pdf
Availability of ATS-21E-25-C1-R0
QUANTITY
ATS-21E-25-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-21E-25-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-21E-25-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.25°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-21E-25-C1-R0
Related LinksATS-21E-, ATS-21E-25-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-21E-25-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-21E-25-C1-R0
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC TRANS ARRAY 5X PND 16QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 470K OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BUTT SPLICE UNINS 10-12AWG datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 20W datasheet.pdf
DC 1 PRESET BACKLIT NPN OC RLY datasheet.pdf
RES 50K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 48POS datasheet.pdf