Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-21E-25-C1-R0
ATS-21E-25-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-21E-25-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT
Datasheet Download
ATS-21E-25-C1-R0.pdf
Availability of ATS-21E-25-C1-R0
QUANTITY
ATS-21E-25-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-21E-25-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-21E-25-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.25°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-21E-25-C1-R0
Related LinksATS-21E-, ATS-21E-25-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-21E-25-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-21E-25-C1-R0
MOD PWR INLET STD FILTER 8A PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
LED CBI PRISM BLVL RD/BLU TR SIL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf