Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-21H-50-C2-R0
ATS-21H-50-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-21H-50-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-21H-50-C2-R0.pdf
Availability of ATS-21H-50-C2-R0
QUANTITY
ATS-21H-50-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-21H-50-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-21H-50-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow19.03°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-21H-50-C2-R0
Related LinksATS-21H-, ATS-21H-50-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-21H-50-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-21H-50-C2-R0
28-PIN TEST CLIP GOLD DIP .30" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR TRPL 8-MSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 7.5A 60V TO-262AA datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS R/A SHORT GOLD datasheet.pdf