Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-50300P-C1-R0
ATS-50300P-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-50300P-C1-R0
Brief Description
HEAT SINK 30MM X 30MM X 17.5MM
Datasheet Download
ATS-50300P-C1-R0.pdf
Availability of ATS-50300P-C1-R0
QUANTITY
ATS-50300P-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-50300P-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-50300P-C1-R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsmaxiGRIP Clearance Guideline
maxiGRIP Installation Guide
Product Training ModulesmaxiGRIP™ Heat Sink Attachment
maxiGRIP™ and Board Level Cooling
maxiFLOW™ Heat Sinks
Phase Change - Pressure Increase maxiGRIP™
Video FilemaxiGRIP
Package CooledBGA
Attachment MethodClip, Thermal Material
ShapeSquare, Angled Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.689" (17.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.4°C/W @ 200 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-50300P-C1-R0
Related LinksATS-5030, ATS-50300P-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-50300P-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-50300P-C1-R0
POT 50K OHM 1/20W LINEAR datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC20S/AE20G/CPC20S datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V 30A TO247AD datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
IC BUFFER 20BIT FAST 56-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 10% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf