Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-52250P-C2-R0
ATS-52250P-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-52250P-C2-R0
Brief Description
HEAT SINK 25MM X 25MM X 17.5MM
Datasheet Download
ATS-52250P-C2-R0.pdf
Availability of ATS-52250P-C2-R0
QUANTITY
ATS-52250P-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-52250P-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-52250P-C2-R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesmaxiFLOW™ Heat Sinks
Standard Package10
Package CooledBGA
Attachment MethodThermal Tape, Adhesive (Included)
ShapeSquare, Angled Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.689" (17.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.9°C/W @ 200 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-52250P-C2-R0
Related LinksATS-5225, ATS-52250P-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-52250P-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-52250P-C2-R0
IC REG LDO 2.6V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 220 OHM 0603 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS 3A RT ANGL DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
3 PH N4K POWER ANALYZER W/42 datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT NEON 230V AMBER datasheet.pdf