Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-52330B-C2-R0
ATS-52330B-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-52330B-C2-R0
Brief Description
HEAT SINK 33MM X 33MM X 7.5MM
Datasheet Download
ATS-52330B-C2-R0.pdf
Availability of ATS-52330B-C2-R0
QUANTITY
ATS-52330B-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-52330B-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-52330B-C2-R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesmaxiFLOW™ Heat Sinks
maxiGRIP™ and Board Rework Costs
Standard Package10
Package CooledBGA
Attachment MethodThermal Tape, Adhesive (Included)
ShapeSquare, Angled Fins
Length1.299" (32.99mm)
Width1.299" (32.99mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.295" (7.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.8°C/W @ 200 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-52330B-C2-R0
Related LinksATS-5233, ATS-52330B-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-52330B-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-52330B-C2-R0
POLYSWITCH PTC RESET 3A T/R datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf