Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-52450B-C2-R0
ATS-52450B-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-52450B-C2-R0
Brief Description
HEAT SINK 45MM X 45MM X 7.5MM
Datasheet Download
ATS-52450B-C2-R0.pdf
Availability of ATS-52450B-C2-R0
QUANTITY
ATS-52450B-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-52450B-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-52450B-C2-R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesmaxiFLOW™ Heat Sinks
Standard Package10
Package CooledBGA
Attachment MethodThermal Tape, Adhesive (Included)
ShapeSquare, Angled Fins
Length1.772" (45.0mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.295" (7.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.0°C/W @ 200 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-52450B-C2-R0
Related LinksATS-5245, ATS-52450B-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-52450B-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-52450B-C2-R0
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH HEX ROTARY DIP THRU HOLE datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 38.912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 2W DO204AL datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf