Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-54450R-C0-R0
ATS-54450R-C0-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-54450R-C0-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X19.5MM W/OUT TIM
Datasheet Download
ATS-54450R-C0-R0.pdf
Availability of ATS-54450R-C0-R0
QUANTITY
ATS-54450R-C0-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-54450R-C0-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-54450R-C0-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
Series-
TypeTop Mount
Package CooledBGA
Attachment MethodThermal Tape, Adhesive (Not Included)
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.0mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.768" (19.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow2.8°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-54450R-C0-R0
Related LinksATS-5445, ATS-54450R-C0-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-54450R-C0-R0 Details Description
Related parts for ATS-54450R-C0-R0
IC DIFF LINE RCVR QUAD LP 16SOIC datasheet.pdf
FILTER LINE POWER IND 12A SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 20W D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 34POS GOLD SMD datasheet.pdf
IC COMP PUSH-PULL 1.8V SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP POLYMER 33UF 20% 25V T/H datasheet.pdf