Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-54450W-C2-R0
ATS-54450W-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-54450W-C2-R0
Brief Description
HEAT SINK 45MM X 45MM X 24.5MM
Datasheet Download
ATS-54450W-C2-R0.pdf
Availability of ATS-54450W-C2-R0
QUANTITY
ATS-54450W-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-54450W-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-54450W-C2-R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
Series-
TypeTop Mount
Package CooledBGA
Attachment MethodThermal Tape, Adhesive (Included)
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.0mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.964" (24.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow2.1°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-54450W-C2-R0
Related LinksATS-5445, ATS-54450W-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-54450W-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-54450W-C2-R0
FIXED IND 270NH 280MA 1.1 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 4POS 30AU datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG BROWN 100' datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 48POS datasheet.pdf
RES 24.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT SLD CUP datasheet.pdf
IC DVI/HDMI MUX/DEMUX 64TQFN datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 250VDC datasheet.pdf