Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-55450W-C0-R0
ATS-55450W-C0-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-55450W-C0-R0
Brief Description
HEATSINK 45X45X24.5MM W/OUT TIM
Datasheet Download
ATS-55450W-C0-R0.pdf
Availability of ATS-55450W-C0-R0
QUANTITY
ATS-55450W-C0-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-55450W-C0-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-55450W-C0-R0
ShapeSquare, Pin Fins
Length1.772" (45.0mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.964" (24.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow2.3°C/W @ 200 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-55450W-C0-R0
Related LinksATS-5545, ATS-55450W-C0-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-55450W-C0-R0 Details Description
Related parts for ATS-55450W-C0-R0
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5MM datasheet.pdf
ADAPTER PROGRAMMER 64-TQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1.3W DO41 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 23VWM AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
60803B108 STRIPPER BLADE datasheet.pdf
RES 0.16 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
COVER datasheet.pdf
TWEEZER POINT VERY FINE 4.75" datasheet.pdf