Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-61450W-C1-R0
ATS-61450W-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-61450W-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
MAXIGRIP FANSINK 45X45X24.5MM
Datasheet Download
ATS-61450W-C1-R0.pdf
Availability of ATS-61450W-C1-R0
QUANTITY
ATS-61450W-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-61450W-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-61450W-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductfanSINK™ Heat Sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriesfanSINK, maxiGRIP
TypeTop Mount
Package CooledBGA
Attachment MethodClip, Thermal Material
ShapeSquare, Pin Fins
Length1.772" (45.0mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.964" (24.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow1.1°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-61450W-C1-R0
Related LinksATS-6145, ATS-61450W-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-61450W-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-61450W-C1-R0
FLEX CABLE - AFG18G/AF18/AFG18G datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 24A DPAK datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.4A SOT223 datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP TAPED datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS SKT datasheet.pdf
KIT EVALUATION NRF905 868/915 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf