Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-61450W-C1-R0
ATS-61450W-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-61450W-C1-R0
Brief Description
MAXIGRIP FANSINK 45X45X24.5MM
Datasheet Download
ATS-61450W-C1-R0.pdf
Availability of ATS-61450W-C1-R0
QUANTITY
ATS-61450W-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-61450W-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-61450W-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductfanSINK™ Heat Sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriesfanSINK, maxiGRIP
TypeTop Mount
Package CooledBGA
Attachment MethodClip, Thermal Material
ShapeSquare, Pin Fins
Length1.772" (45.0mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.964" (24.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow1.1°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-61450W-C1-R0
Related LinksATS-6145, ATS-61450W-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-61450W-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-61450W-C1-R0
IDC CABLE- ASS30A/ AE34M / X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 20A 125V datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ FAST WARBLE datasheet.pdf
PAC-MICR-HE20-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
3R RA REC STB 0GP datasheet.pdf
MINIFIT VERT BMI HDR ASY 4CKT V2 datasheet.pdf
CONN OUTLET BRDGE FOR 7.5MM CONN datasheet.pdf