Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-CPX025025010-137-C1-R0
ATS-CPX025025010-137-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-CPX025025010-137-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB CP
Datasheet Download
ATS-CPX025025010-137-C1-R0.pdf
Availability of ATS-CPX025025010-137-C1-R0
QUANTITY
ATS-CPX025025010-137-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-CPX025025010-137-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-CPX025025010-137-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.29°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-CPX025025010-137-C1-R0
ATS-CPX025025010-137-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-CPX025025010-137-C1-R0
IC TXRX SGL RS232 3-5.5V 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT POWR SUPPLY 3POS datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 40POS .050" SMD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 200mA Backlight 10-DFN (3x3) datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOUNT RECT CAPACITORS 0.025" datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf