Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-CPX040040010-113-C3-R0
ATS-CPX040040010-113-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-CPX040040010-113-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM XCUT CP
Datasheet Download
ATS-CPX040040010-113-C3-R0.pdf
Availability of ATS-CPX040040010-113-C3-R0
QUANTITY
ATS-CPX040040010-113-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-CPX040040010-113-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-CPX040040010-113-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow11.91°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-CPX040040010-113-C3-R0
ATS-CPX040040010-113-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-CPX040040010-113-C3-R0
CONN HEADER 6POS DL R/A 15AU SMD datasheet.pdf
ADM40S/AE40G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 34.8VWM 61.9VC 1.5KE datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 10M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf