Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-FPX040040010-61-C3-R0
ATS-FPX040040010-61-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-FPX040040010-61-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB FP
Datasheet Download
ATS-FPX040040010-61-C3-R0.pdf
Availability of ATS-FPX040040010-61-C3-R0
QUANTITY
ATS-FPX040040010-61-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-FPX040040010-61-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-FPX040040010-61-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow22.07°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-FPX040040010-61-C3-R0
ATS-FPX040040010-61-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-FPX040040010-61-C3-R0
RES SMD 200K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOP datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS MINI-U MNL RED datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
2200UF 10V 12,5X30MM 105C 10000H datasheet.pdf