Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-FPX040040013-02-C1-R0
ATS-FPX040040013-02-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-FPX040040013-02-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT FP
Datasheet Download
ATS-FPX040040013-02-C1-R0.pdf
Availability of ATS-FPX040040013-02-C1-R0
QUANTITY
ATS-FPX040040013-02-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-FPX040040013-02-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-FPX040040013-02-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.29°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-FPX040040013-02-C1-R0
ATS-FPX040040013-02-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-FPX040040013-02-C1-R0
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf