Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-FPX040040015-03-C2-R0
ATS-FPX040040015-03-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-FPX040040015-03-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X15MM XCUT FP
Datasheet Download
ATS-FPX040040015-03-C2-R0.pdf
Availability of ATS-FPX040040015-03-C2-R0
QUANTITY
ATS-FPX040040015-03-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-FPX040040015-03-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-FPX040040015-03-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.85°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-FPX040040015-03-C2-R0
ATS-FPX040040015-03-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-FPX040040015-03-C2-R0
IC VOLT DETECT LP 4.30V SC70-3 datasheet.pdf
IC 12BIT 200KHZ SMPL ADC 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
IC FPGA 376 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
TRIAC 800V 16A TO220FL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf