Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-FPX040040015-03-C2-R0
ATS-FPX040040015-03-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-FPX040040015-03-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X15MM XCUT FP
Datasheet Download
ATS-FPX040040015-03-C2-R0.pdf
Availability of ATS-FPX040040015-03-C2-R0
QUANTITY
ATS-FPX040040015-03-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-FPX040040015-03-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-FPX040040015-03-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.85°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-FPX040040015-03-C2-R0
ATS-FPX040040015-03-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-FPX040040015-03-C2-R0
RES 120K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 19.1KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 11 POS .256 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 68MA 30 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 631X datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 0.9MM datasheet.pdf