Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-FPX040040015-62-C1-R0
ATS-FPX040040015-62-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-FPX040040015-62-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB FP
Datasheet Download
ATS-FPX040040015-62-C1-R0.pdf
Availability of ATS-FPX040040015-62-C1-R0
QUANTITY
ATS-FPX040040015-62-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-FPX040040015-62-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-FPX040040015-62-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow16.45°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-FPX040040015-62-C1-R0
ATS-FPX040040015-62-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-FPX040040015-62-C1-R0
JUMPER-H1507TR/A2015N/H1505TR 4" datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND BLUE datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 3V 1411 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
ADC 12BIT 200KSPS 8VSSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 40POS datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC DUPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf