Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-FPX040040020-63-C1-R0
ATS-FPX040040020-63-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-FPX040040020-63-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB FP
Datasheet Download
ATS-FPX040040020-63-C1-R0.pdf
Availability of ATS-FPX040040020-63-C1-R0
QUANTITY
ATS-FPX040040020-63-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-FPX040040020-63-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-FPX040040020-63-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow12.29°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-FPX040040020-63-C1-R0
ATS-FPX040040020-63-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-FPX040040020-63-C1-R0
CARDEDGE 44POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V D2PAK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 13A 125V datasheet.pdf
CABLE 40COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 2.51A 63 MOHM datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
ISOLATED AMP datasheet.pdf
RES 2.47 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.87 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf